VINAŘSTVÍ PROKEŠ

Firma BonaVin s.r.o. byla založena v roce 2010 panem Zbyňkem Prokešem, který podniká v oboru rostlinná výroba a zaměřuje se především na vinohradnictvím a zahrádkářství. Tradici ve vinohradnictví si Prokešovi předávájí již po několik generací.

Horní Bojanovice, kde vinařství sídlí, jsou starobylou českou zemědělskou a vinařskou obcí. Tuto obec najedeme 40 km jižně od Brna na okrese Břeclav poblíž bratislavské dálnice 6 km od Hustopečí, v údolí jednoho z výběžků Ždánického lesa. Vinaři v oblasti Horních Bojanovic ochutnávají víno na tradiční výstavě již od roku 1947.

VINAŘSTVÍ OMASTA

Vinařství bylo založeno v r. 1996. Od té doby produkujeme vína pro široký okruh spotřebitelů. Zaměřujeme se hlavně na výrobu kvalitních jakostních a přívlastkových vín, které tvoří páteř sortimentu. Část nabídky tvoří vína sudová, která jsou dodávána v nerezových sudech stáčených pod dusíkovou atmosférou. V posledních letech je velká pozornost věnována také produkci ročníkových a přívlastkových vín.

Co se týká archivních vín, tato jsou od roku 1998 uložena v rodinném sklípku v sousedních Němčičkách. Každým rokem archiv rozlišujeme tak, že si případný zájemce může vybrat i 10leté vzorky. 


 

VINAŘSTVÍ FILIBERK

J Jsme mladé vinařství bez dlouhého rodokmenu a ještě delších kvelbených sklepů. Robert je ze severu Čech. Láska k Daniele a vínu (v této posloupnosti) jej v roce 2008 dovedly až na Moravu. Daniela – dcera vinohradníkova – pokud nepoletuje v bílém pláštíku mezi léky a pacienty, společně s Robertem sbírá, mele, stáčí, přečerpává, čiří, filtruje nebo lahvuje, ale také pere, žehlí, vaří a opečovává. Poslední čtyři jmenované s Robertovou duševní podporou a za to jí náleží velký dík. Antonín je, stejně tak jako jeho 4 sourozenci, rodák z Kobylí. Fridrichovi měli, jako asi každá rodina v Kobylí sklep a dělali víno, tak jako skoro každý dědeček v Kobylí dělal víno, stejně tak jako pradědečkové a všichni dědečkové nazpět až po Napoleona a vpád Turků a ještě dále dělali skvělá vína.


 

VINAŘSTVÍ GOTBERG

V roce 2003 se na vinařské mapě jižní Moravy objevilo nové jméno - vinařství Gotberg. Bylo založeno v obci Popice nedaleko Hustopečí. Jeho moderní sídlo je nádherným příkladem současné vinařské architektury a pyšní se titulem Nejlepší průmyslová stavba Jihomoravského kraje roku 2009. Bylo postaveno na zdejším kopci, odkud je nádherný výhled nejen na43 hektarůvinic, na kterých vinařství hospodaří, ale především na nedaleká Novomlýnská jezera a dominantu zdejšího kraje Pálavu. Vinařství vsadilo na přívlastková vína špičkové kvality a zaměřilo se na odrůdy, které do dané oblasti patří a kterým se ve zdejší lokalitě dobře daří. Jedná se o odrůdy Pálava, Tramín červený, Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Rulandské šedé, Chardonnay, Sauvignon, Sylvánské zelené, Rulandské modré, Merlot a Frankovka. Vinná réva je vysazena na oblých terasách s břehy porostlými broskvomandloněmi, šípky, planými višněmi a především keři lékořice. Specifický charakter dodávají vínu především hluboké jílovito-sprašové půdy bohaté na obsah vápníku a dalších minerálů. 

V roce 2010 vstoupilo vinařství Gotberg na český trh se svou první produkcí vín ročníku 2009.. Spotřebitelé tak začali objevovat novou chuť jihomoravského vína, která je zejména výsledkem umu a vinařské alchymie sklepmistra Stanislava Málka, zdejšího rodáka a pokračovatele popické rodinné vinařské tradice. Slunečný ročník 2009 se navíc zasloužil o zdravé a vyzrálé hrozny, a tím i zajímavou kolekci především polosuchých a polosladkých vín, zatímco následující, na pěkné počasí skoupý rok 2010 přinesl surovinu ideální pro vína suchá. Gotberg tak po dvou letech nabízí skutečně ucelenou kolekci bílých, červených a růžových vín
Už první ročník 2009 zaujal hodnotitele na českých i mezinárodních soutěžích, kdy vína z Gotbergu získala pětadvacet ocenění jak na prestižních přehlídkách České republiky, tak na mezinárodních soutěžích v Izraeli, Itálii, v Paříži, Londýně, Bruselu a dalších místech.vsadilo ve své filozofii na spojení tří klíčových faktorů. Tím prvním je zdejší vinařská tradice, neboť vinná réva se v Popicích pěstovala již ve 13. století. Druhým faktorem je unikátnost a genius loci viničních tratí Panenský kopec, Svidrunk a Sonberk. Třetím klíčem k úspěchu je moderní způsob zpracování vína, který odpovídá evropským standardům a využívá moderní technologie a postupy. 

Velký důraz klade vinařství Gotberg na vypěstování a šetrné zpracování kvalitní suroviny. V roce 2007 společnost vstoupila do programu ekologického zemědělství, což znamená, že při ošetřování vína nepoužívá žádné chemické, ale pouze biologické prostředky. Podílí se na společném česko-rakouském projektu ECOWIN - ochrana přírody ekologizací vinohradnictví. 

 

VINICE-HNANICE

Firma Vinice-Hnanice působí na Znojemsku od roku 2003 jako vinohradnická firma, která obnovila slavnou tradici hnanického vinohradnictví založenou na terroir zdejších vín. V současné době naše společnost obhospodařuje 264 ha většinou vlastních vinic.

Vinice - Hnanice, s. r. o. jsou největším smluvním dodavatelem hroznů Znovínu Znojmo a.s., v roce 2010 vybudovala vlastní moderní produkční kapacitu na zpracování vína v areálu vinařského centra Vinice-Hnanice o celkové kapacitě cca 450.000 l vína. Firma hospodaří v Hnanicích na 150 ha vlastních mladých vinic v tratích Knížecí vrch, Fládnická, U Chlupa a U Kapličky s odrůdovou skladbou Sauvignon, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Tramín červený, Pálava, Kerner, Rulandské modré a Zweigeltrebe. Vedle toho obhospodařuje dalších 114 ha ve Vrbovci a v Jaroslavicích.

Všechny vinice jsou zařazeny v integrované produkci, ty hnanické se nacházejí v ochranném pásmu Národního parku Podyjí a z toho vyplývá i šetrný ekologický způsob hospodaření v nich a přísná kontrola.

Od roku 2008 produkuje společnost Vinice Hnanice s.r.o. přívlastková vína vysoké kvality. Naše vína pravidelně získávají mnohá ocenění na domácích i světových soutěžích. Vína jsou vyráběna za použití nejmodernějších technologií, aby byl zvolen co nejcitlivější přístup k vínům. Pod značkou Vinice - Hnanice se setkáváme s odrůdově typickými víny se silným chuťovým vjemem, která jsou vyráběna z hroznů vysoké kvality.

VINAŘSTVÍ STAPELTON-SPRINGER

 bylo založeno v roce 2004. Bývalý US Ambasador Craig Stapleton, právník Benjamin Stapleton a vinař Jaroslav Springer uzavřeli dohodu o vzniku vinařství, které ponese jména těchto zakládajících osob a bude vyrábět špičková červená vína.

Vinařství Stapleton-Springer se specializuje na červená vína pro dlouhodobou archivaci. Pinot noir se stal dominantní odrůdou společného rodinného vinařství.

Vinařství hospodaří v režimu BIO. Tímto zacházením se docílí vyšších antioxydantů v hroznech, lepších chutí a pak samozřejmě lepší kvality vín. Viniční tratě Čtvrtě, Trkmansko a Terasy jsme osázeli převážně odrůdou Pinot noir (75 %). Dalšími odrůdami jsou Saint Laurent (10 %), Modrý Portugal(10 %)a Chardonnay (5 % ). Celkem vinařství hospodaří na 16 ha vinic.

ŘEZNICTVÍ PAVLÍČEK

RODINNÉ ŘEZNICTVÍ Z NÁMĚŠTĚ NAD OSLAVOU

- fermentované klobásy